W hołdzie Powstańcom. XXI Rajd Pęcicki

• W hołdzie Powstańcom. XXI Rajd Pęcicki

2 października odbył się XXI Rajd Pęcicki. Zgodnie z trwającą już pond dwadzieścia lat tradycją, tego dnia młodzież z najstarszych klas gminnych szkół udała się pod Pomnik Mauzoleum w Pęcicach, by oddać hołd Powstańcom poległym w Boju pod Pęcicami 2 sierpnia 1944 roku.

W uroczystym apelu udział wzięli przedstawiciele Gminy Michałowice, kombatanci, dyrektorzy, nauczyciele oraz licznie zgromadzeni uczniowie i absolwenci szkół z terenu gminy. Jednym z punktów programu było wręczenie pamiątkowych medali “Orzeł Pęcicki” osobom zaangażowanym w organizację i krzewienie idei Rajdów Pęcickich. Wśród odznaczonych był Pan Kamil Połodziuk, nauczyciel historii z naszej szkoły. Następnie ogłoszono wyniki i rozdano nagrody przyznane za udział w 10. edycji Międzyszkolnego Konkursu Literacko-Plastycznego “Ci co zginęli w walce”. Już drugi rok z rzędu, uczennica naszej szkoły Zofia Tomszewska zajęła I miejsce i otrzymała Nagrodę Wójta Gminy Michałowice. Wśród laureatów znaleźli się również Anastazja Yasnyska, Szymon Purchała i Adam Kurman.

Niezapomnianym akcentem tej uroczystości były z pewnością występy wokalne uczennic z naszej szkoły. Utwór “Miasto” zaśpiewały Urszula Zaborek i Maria Pylak, “Mamo tyś płakała” wykonały Izabela Kamińska, Alicja Skibińska i Julia Małecka. Zuzanna Orzeł zaprezentowała niezwykłą aranżację “Kolędy warszawskiej” i na zakończenie usłyszeliśmy “Rozkwitały pąki białych róż” w wykonaniu Anny Brzeźnej.

Dziękujemy Uczniom i Wszystkim zaangażowanym w pomoc i  organizację XXI Rajdu Pęcickiego

Organizatorzy

Ps. Niech słowa wiersza naszej uczennicy będą najlepszym dowodem pamięci o Poległych  Bohaterach

Epitafium pęcickie

Jak to jest iść w ciemną noc,

gdy ma się czternaście lat?

Gdy gardło ściska strach,

a serce łomocze w piersi.

Jak to jest biec pośród krwawych zbóż,

gdy lęk oblepia twarz?

Gdy oddech coraz szybszy,

a sił z każdym krokiem mniej.

Jak to jest słuchać świstu kul,

gdy mrok spowija las?

Gdy w strugach deszczu nie widać

kto przyjaciel, a kto wróg.

Jak to jest nie mieć marzeń,

gdy świat wokół taki piękny?

Gdy młodość kipi pośród ruin,

gdy tak bardzo chce się żyć.

Jak to jest umierać,

gdy ma się czternaście lat?

Gdy tyle planów, nadziei,

gdy tyle tajemnic nie zostało odkrytych.

Jak to jest leżeć we wspólnej mogile,

gdy matka z tęsknotą wygląda przez okno?

Gdy miłość do Ojczyzny

ważniejsza jest od każdej innej.

Zbyszku, Michale, Wojtku, Tadku, Irku, Kaziku…

Jak to jest być bohaterem?

Zofia Tomaszewska

Uczennica klasy 8b ze Szkoły Podstawowej  im. Jana Pawła II w Michałowicach

Laureatka 10. edycji Międzyszkolnego Konkursu Literacko-Plastycznego “Ci co zginęli w walce”.