Wyjazdowe Koło Fizyczne
16 maja (sobota) grupa 12 uczniów naszej szkoły, pod opieką 3 nauczycieli: Pani Agnieszki Stolarczyk, Pana Rafała Mączyńskiego i Pana Wacława Szabłowskiego, wzięła udział w wyjątkowych warsztatach naukowych. Wyjazd na Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego okazał się niezwykle fascynującą przygodą z nauką.
Głównym punktem programu był widowiskowy wykład połączony z pokazem doświadczeń pt. „Ciekły azot w akcji”. Uczniowie mieli okazję zobaczyć na własne oczy, jak ekstremalnie niska temperatura (bliska -196°C) zmienia właściwości otaczających nas przedmiotów. Naukowcy z UW zaprezentowali m.in.:
- Ekspresowe zamrażanie przedmiotów codziennego użytku.
- Gwałtowne zmiany objętości gazów w niskich temperaturach.
- Niezwykłe zachowanie materiałów, które pod wpływem zimna stawały się kruche jak szkło.
Wizyta na uniwersytecie była nie tylko okazją do utrwalenia wiedzy z lekcji, ale też do poczucia akademickiej atmosfery.
Dziękujemy wszystkich uczniom i rodzicom za udział. Uczestniczyliśmy w ciągu roku szkolnego 2025/26 w czterech wykładach organizowanych na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Na kolejne naukowe wyzwania na Wydziale Fizyki zapraszamy po wakacjach.

