Rzecznik SUS
p. Małgorzata Jaworska
- Nasza szkoła ma patrona
- Biblioteka szkolna jest animatorem życia kulturalnego w szkole
- Uczniowie naszej szkoły są: kulturalni, życzliwi i tolerancyjni
Centrum Edukacji Obywatelskiej, we współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności utworzyło Klub “Szkół Uczących Się (Klub SUS)” – ogólnopolską sieć szkół, które zamierzają wspólnie określić , co to znaczy “dobra szkoła” i wspierać się wzajemnie w podnoszeniu jakości swojej pracy.
Podstawą działania szkół należących do klubu SUS są:
- współpraca w zespołach nauczycielskich;
- określenie celów edukacyjnych i wychowawczych w sposób pozwalający na kontrolę stopnia ich realizacji;
- rzetelne monitorowanie efektów swojej pracy;
- refleksja nad stosowaną praktyką dydaktyczną, wychowawczą i organizacyjną;
- tworzenie społeczności szkolnej opartej na współpracy nauczycieli, rodziców i uczniów;
- współpraca pomiędzy uczestnikami Klubu oraz otwarta dyskusja nad napotkanymi problemami.
Mamy nadzieję, że dzięki temu uczestnictwu Nasza Szkoła będzie mogła w większym stopniu sprostać edukacyjnym potrzebom uczniów, służyć rozwojowi społeczności lokalnych i podjąć wyzwania współczesnego świata.
Program “Szkoła Ucząca Się” ma pomóc w wypracowaniu i promocji potrzebnych nauczycielom wzorców udoskonalania pracy. W modelu proponowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej
to grono pedagogiczne określa najważniejsze, stojące przed nim zadania, wskazuje mocne i słabe strony swojej pracy oraz zastanawia się, jakie działania należy podjąć, aby szkoła stała się lepsza.
Do udziału w dyskusji i realizacji pomysłów, nauczyciele włączają rodziców i o ile to możliwe – uczniów.
W momencie przystąpienia do programu szkoła staje się członkiem Klubu Szkół Uczących Się.
W ramach Klubu SUS nauczyciele naszej szkoły uczestniczą w warsztatach szkoleniowych i podejmują działania na rzecz poprawy jakości pracy szkoły zgodnie z wybranymi przez siebie standardami. Działania te obejmują: spotkania rady pedagogicznej związane z realizacją programu SUS, przeprowadzenie badania jakości pracy szkoły, wybór standardów własnej pracy, powołanie grup zadaniowych, opracowanie sposobów realizacji standardów oraz jej monitorowanie. Współpracujemy też w wymienionych działaniach z nauczycielami z innych szkół.
Po przeprowadzeniu opisowych działań szkoła może podjąć decyzję o zaproszeniu do siebie przedstawionego wcześniej panelu. Tytuł “Szkoły Uczącej Się” jest przyznawany na okres trzech lat przez Radę Ekspertów Programu SUS na podstawie opinii i rekomendacji uczestników tego spotkania.