Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego

  • Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego

Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego

Powiatowy lekarz Weterynarii w Pruszkowie informuje, iż na terenie województwa mazowieckiego odnotowano już ponad 100 przypadków wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego w 2021 r. Ostatnie przypadki wścieklizny odnotowano w powiecie radomskim oraz na terenie dzielnic: Wawer, Praga-Południe i Targówek Miasta Stołecznego Warszawy.

Z uwagi na sąsiedztwo powiatu pruszkowskiego z warszawskim przypominamy:
W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii propaguje akcję „Zaszczep pupila, to tylko chwila”, promującą obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego.

Szczepienie chroni zwierzę, ale przede wszystkim człowieka który poprzez kontakt z chorym, niezaszczepionym zwierzęciem, może zarazić się wścieklizną.

Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii https://www.wiw.mazowsze.pl/index.php/component/content/article/7-glowna/80-zaszczep-pupila-to-tylko-chwila lub na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/kolejne-przypadki-wscieklizny-u-lisow-wolno-zyjacych-na-terenie-wojewodztwa-mazowieckiego

Login

Welcome! Login in to your account

Pamiętaj mnie Lost your password?

Lost Password

Skip to content