Konkurs na doświadczenie z wykorzystaniem wody w ramach Akcji Edukacyjnej „Woda to życie”

/projekt „Działaj dla klimatu” – inicjatywy podnoszące świadomość ekologiczną w szkołach w gminie Brwinów i Michałowice w partnerstwie z Sandgerdi Elementary School z Islandii/

Konkurs organizowany przez Szkołę Podstawową w Otrębusach w ramach projektu „Działaj dla klimatu”  był adresowany do uczniów z klas  7 – 8.

Przedmiotem konkursu było przygotowanie propozycji doświadczenia biologicznego / chemicznego / fizycznego wpisującego się w hasło „Zmiany klimatu a woda”.

Działania zaplanowane w okresie  listopad 2022 – styczeń 2023 zostały przedłużone do marca 2023. Uczniowie zapoznawali się z właściwościami wody, obserwowali różne doświadczenia z udziałem wody a następnie samodzielnie przygotowali doświadczenie dokumentując je filmem lub relacją fotograficzną.

Przygotowane przez uczniów doświadczenia (wpłynęło 8 prac) były ocenione pod względem:
– zgodności z tematyką konkursu,
– wykorzystanych zjawisk, praw fizycznych i właściwości wody oraz umiejętności ich wyjaśnienia,
– poprawności i atrakcyjności przygotowanej relacji z przebiegu doświadczenia.

W I etapie szkolnym jury (nauczyciele przedmiotów przyrodniczych) wybrało 3 prace, które zostały przesłane do organizatora.

I miejsce (Topnienie lodowców) – Antoni Zarzycki – klasa 8b
II miejsce (Woda a pożary) – Bianka Błaszak – klasa 7a
III miejsce (Wpływ temperatury na ruchy wody/prądy morskie) – Iga Pietruczuk – kl. 7a

W II etapie  międzyszkolnego konkursu „ Woda to życie”  laureatami zostali:

I miejsce  Sara Woźniak  – SP 1 Brwinów

II miejsce  Antoni Zarzycki  SP  Michałowice