Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Międzynarodowy Dzień Tolerancji – szanujemy i poznajemy różne kultury świata

Każdy jest inny, każdy wyjątkowy.

Słowa: gorszy, lepszy – wyrzuć ze swej głowy.

Niechże każdy sobie myśli, mówi, żyje po swojemu,

Pod warunkiem, że nie robi tym krzywdy drugiemu.

W piątek 17 listopada uczniowie z klas 0-3 wraz z wychowawcami wzięli udział w akcji zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji, który jest świętem szacunku i akceptacji  różnorodności kultur na świecie. Dlatego też każda klasa przygotowała dekoracje i informacje dotyczące wybranych państw, tak abyśmy mogli poznać właśnie te inne kultury. Wszyscy włożyli dużo pracy, aby zamienić swoje klasy w wylosowane państwa. Podróż dookoła świata, jaką tego dnia odbyliśmy była niesamowitym przeżyciem dla każdego. Przez kolejny tydzień podczas przerw uczniowie chodzili po klasach i rozwiązywali quiz dodatkowo wzbogacając swoją wiedzę.

Poniżej szczegółowa relacja z przygotowań.

Klasa 0a wylosowała Grecję.  Obejrzeliśmy wspólnie prezentację na temat tego kraju. Wykonaliśmy piękne lampiony, które zdobiły nasza salę oraz poznaliśmy typowy dla Grecji taniec – Zorba.

Dzieci z klasy 0b wiedzą już  z czego słynie Hiszpania. Szczególnie zainteresowała ich sztuka. Zerówkowicze poznali sylwetki słynnych hiszpańskich malarzy. Z tej okazji odbyły się zajęcia, podczas których uczniowie bawili się w Picassa i tworzyli własne działa.

Dzieci z klasy 1a  miały okazję uczestniczyć w warsztatach o Brazylii. Dowiedziały się jaka jest najdłuższa rzeka w Brazylii, poznały roślinność i zwierzęta zamieszkujące Brazylię oraz najważniejsze zabytki. Słuchały muzyki brazylijskiej i oglądały  karnawał w Rio de Janeiro. Następnie wspólnie wykonały plakat. Uczniowie razem z rodzicami przygotowali dekorację  do sali. Nasza klasa zamieniła się w dżunglę. Na koniec projektu uczniowie mieli okazję spróbować prawdziwych brazylijskich przysmaków:  brigaderio, batatów, orzechów brazylijskich czy wspaniałego pao de quejio.

Klasa 1b przygotowała informacje o Indiach. Dzieci bardzo się zaangażowały. Razem z rodzicami wykonały plakaty, o których opowiadały w klasie, tak by każdy zapoznał się z ich tematyką.  W sali udało się zgromadzić wiele przedmiotów i ubrań. Każdy uczeń ozdobił indyjską mandalę. Nie zabrakło też pracy w grupach, w efekcie której powstały barwne indyjskie słonie. Dzieci obejrzały prezentację na temat Indii, przedstawiającą zwyczaje, ludność, architekturę, religię, sztukę, taniec i muzykę charakterystyczną dla wylosowanego kraju. Klasę opanowały wszędobylskie małpki, które są nieodzownym elementem indyjskich miast. Dużą atrakcją były dania indyjskie, słodycze i herbata. Cała sala wypełniła się nieznanymi zapachami, a smak potraw okazał się dużym zaskoczeniem.

Klasa 1c przygotowała plakaty i ilustracje dotyczące Australii. Uczniowie dowiedzieli się, że Australia jest najmniejszym kontynentem na Ziemi, Aborygeni to rdzenni mieszkańcy Australii i to właśnie oni wynaleźli bumerang. Charakterystycznymi przedstawicielami australijskiej fauny są: kangury, koale, kazuary ( jeden z największych ptaków lądowych świata) oraz dzikie psy dingo. Słynna beza Pavlova powstała w Australii i jest popularnym deserem na ważne uroczystości.

Podczas Tygodnia Tolerancji klasa 1d poznawała Japonię. Dzieci przygotowały plakaty z wieloma ciekawostkami o tym kraju. Dowiedziały się jak wyglądają tradycyjne japońskie stroje oraz w jaki sposób gospodarze przyjmują swoich gości. Uczniowie chętnie degustowali sushi, mochi i ciasteczka z wróżbą. Nie zabrakło również sportowego elementu. Dzieci wzięły udział w pokazie oraz treningu karate, który przeprowadziły dla nich zawodniczki Karate Klub Pruszków.

Klasa 1e zaprezentowała rówieśnikom Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Uczniowie z pomocą rodziców zgromadzili materiały pozwalające przedstawić położenie, walutę, rodzinę królewską oraz ciekawostki dotyczące kraju. Ponadto uczniowie przygotowali konstrukcję Big Bena oraz piętrowego autobusu,  a w dniu prezentacji częstowali kolegów herbatką.

Klasa 2a poznała kraj leżący w Afryce – Kenię. Uczniowie dowiedzieli się, że Kenia dba o środowisko naturalne, znajduje się tu 25 parków narodowych i 18 rezerwatów i to właśnie w tym kraju można spotkać Wielką Piątkę, czyli pięć gatunków dużych ssaków zamieszkujących Afrykę. Należą do nich: afrykański słoń sawannowy, nosorożec czarny, lew, bawół afrykański i lampart. W Kenii żyje też najszybsze zwierzę na świecie – gepard. Klasa odkryła, że Kenia jest jednym z najbardziej zróżnicowanych państw Afryki pod względem etnicznym, a mieszkańcy tego kraju posługują się językiem angielskim i Suahili. Kawa z Kenii uznawana jest za jedną z najlepszych kaw na świecie. Kenia słynie z biegaczy długodystansowych, którzy zajmują czołowe miejsca w maratonach organizowanych na całym świecie. Ciekawostką, którą odkryli uczniowie była informacja o tym, że w październiku tego roku Kenię odwiedził król Wielkiej Brytanii Karol III wraz z królową Camillą.

Klasa 2b wylosowała Włochy. Podczas całego tygodnia uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się, co zostało wynaleziono we Włoszech oraz jakie są najbardziej popularne potrawy.  Nauczyliśmy się również kilku włoskich słówek. Ostatniego dnia każdy uczeń wykonał swoją własną pocztówkę. To był bardzo interesujący włoski tydzień.

Klasa 2c swoją salę zamieniła w Turcję. Uczniowie w trakcie przygotowań zapoznali się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego państwa. Przygotowali liczne plakaty, a na jednej z tablic powstała bajkowa Kapadocja. Wspólnie wykonaliśmy makietę Błękitnego Meczetu. Nauczyliśmy się też tkać na krosnach dywaniki. Nasz bazar urozmaiciły przyniesione tureckie pamiątki. Nie obyło się również bez poczęstunku, podczas którego piliśmy turecką herbatę i próbowaliśmy tradycyjnych potraw: burka oraz słodkiego locum.

Klasa 2d przygotowała informację, zdjęcia i ciekawostki o USA. Dzieci zrobiły plakaty z najbardziej interesującymi je miejscami, budynkami oraz symbolami.
Na klasowej wystawie pojawiło się jedno ze słynniejszych miejsc w USA Manhattan, który został wykonany przez dzieci ze starych gazet w pełni oddając piękno drapaczy chmur. Powstała nawet praca przestrzenna przedstawiająca słynną Górę Rushmore.
Nie zabrakło również amerykańskich przysmaków oraz kowbojskich strojów.
Cudownie było podróżować po Ameryce Północnej.

Dnia 17 listopada klasa 2e obchodziła Dzień Tolerancji. Dzieci przygotowały plakaty z ciekawostkami o Francji oraz poczęstunek z przysmaków kuchni francuskiej.

3a wylosowała Egipt. Wszystkie elementy wystawy uczniowie przygotowali samodzielnie. Egipskich bogów, mumie, Sfinksa oraz pozostałe postacie uczniowie ulepili z plasteliny. Piramidy wykonali własnoręcznie z tektury. Studnie, sarkofagi, godło i flaga również są dziełem uczniów.  Rodzice włączyli się do pomocy przy wykonaniu tablic informacyjnych. Przepiękne maski są dziełem jednej z mam. Przedstawiając Egipt skupiliśmy się głównie na jej historii, która jest bardzo ciekawa, a mało znana współczesnym uczniom.

Sala klasy 3b zamieniła się w skarbnicę wiedzy o Chinach. Dzieci przygotowały ciekawe plakaty i zdjęcia. Uczniowie innych klas mogli zobaczyć haftowany strój chiński, kapelusze, wachlarze, parasolkę, naczynia, porcelanę, różne bibeloty, pieniądze, lampy, lampiony. Zaprezentowane były herbaty chińskie, ryż i inne produkty. Należy docenić to wszystko, co dzieci wykonały same np. flagę Chin, smoki, napisały litery chińskie i wyrazy, zrobiły lampioniki, czapeczki i wiele innych. Można było zagrać w grę CHIŃCZYK oraz budować z klocków lego domek chiński.

Uczniowie klasy 3c samodzielnie przygotowali materiały i wykonali gazetkę ścienną o Wietnamie, udekorowali salę. Wykonali tradycyjne nakrycie głowy – kapelusz non la – pewnego rodzaju symbol narodowy Wietnamu. Obejrzeli prezentację przybliżającą tradycje i kulturę narodu wietnamskiego oraz film ukazujący fascynujące zakątki Wietnamu. Wykonywali obliczenia z użyciem wietnamskiej waluty, a także poznali zabawę swoich wietnamskich rówieśników Łapanie gęsi.

W klasie 3d na tablicach pojawiły się plakaty z najważniejszymi informacjami dotyczącymi Islandii. Salę przyozdobiły flagi. Na wystawie zawisł cieplutki sweter z wełny owczej. Był też słodki poczęstunek.

Uczniowie klasy 3e wspólnie z rodzicami włączyli się do przeobrażenia sali lekcyjnej na podobieństwo meksykańskich krajobrazów. Nie zabrakło kaktusów – tych z kartonu i balonów, kolorowych chorągiewek i sombrero. Wspólnie, pracując w grupach przygotowaliśmy ciekawostki o dalekim kraju, starając się oswoić z nieznaną kulturą.  Wizyta Meksykanina z muzyką i humorem w tle  pozwoliła nam docenić urok nieznanych nam tradycji.

 

Serdecznie gratulujemy:

  • Pani Katarzynie Łupienko – koordynatorowi całej akcji
  • uczniom, rodzicom i wychowawcom zaangażowanym we wspólny udział w akcji.

 

 

Login

Welcome! Login in to your account

Pamiętaj mnie Lost your password?

Lost Password

Skip to content