HISTORIA SZKOŁY

Nasza szkoła rozpoczęła działalność w 1945 roku jako filia publicznej Szkoły Powszechnej w Czechowicach. Były w niej 3 oddziały i 3 etaty nauczycielskie. Początkowo szkoła mieściła się w prywatnym lokalu przy ulicy Cichej, a w 1948r. została przeniesiona do baraku przy ulicy Szkolnej.

W roku szkolnym 1950/51 stała się filią Szkoły Powszechnej w Opaczy Dużej, a od roku szkolnego 1951/52 zaczęła funkcjonować jako samodzielna placówka pod nazwą Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Podstawowego w Michałowicach.

Kierowniczką szkoły była najpierw p. Maria Wyszomirska, a następnie p. Stanisław Wojciechowski, który usilnie zabiegał o budowę nowego gmachu. Projekt ten został zrealizowany i w 1960r. oddano do użytku nowy budynek, w którym rozpoczęło naukę 282 dzieci, a pracę – 8 nauczycieli.

W kolejnych latach funkcje kierownicze pełnili:

• 1962 – 1972 – p. Jakub Wasiński
  • 1972 – 1975 – p. Gerard Jachowicz
  • 1975 – 1976 – p. Włodzimiera Balij
  • 1976 – 1982 – p. Gerard Jachowicz
  • 1982 – 1984 – p. Bogusław Biernacki
  • 1982 – 1990 – p. Tomasz Maliszewski
  • 1990 – 2019 – p. Andrzej Olęcki
  •  2019 – 2021 -p. Małgorzata Widera
  • od 2021 – p. Magdalena Fimowicz – Wasiak

W 1984r. rozpoczęto następną modernizację szkoły i w lutym 1989r. budynek powiększył się o 10 sal lekcyjnych wraz z zapleczami, a w roku 1996  powstała nowa hala sportowa.

W 1999r. wraz z reformą oświaty nastąpił podział na klasy I-VI Szkoły Podstawowej i I-III Gimnazjum. 4 października 2002 roku oddano do użytku nowy blok D przeznaczony dla uczniów gimnazjum.  Gimnazjum w Michałowicach otrzymało imię Ks. Józefa Poniatowskiego.

W styczniu 2006 roku został otwarty przy szkole nowoczesny kompleks sportowy wraz ze sztucznym lodowiskiem.

W październiku 2013 roku szkoła powiększyła się o nowy blok E i 10 sal lekcyjnych.

W styczniu 2018 roku na boisku stanęła pneumatyczna hala, zwana potocznie balonem.

Od września 2019 r. w związku z reformą szkolnictwa po wygaśnięciu ostatniego rocznika gimnazjum jesteśmy ośmioletnią szkołą podstawową z oddziałami przedszkolnymi.

W 2019 r. szkoła uzyskała zaszczytny tytuł oraz krajowy certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie.

W roku 2022 została wykonana termoizolacja całej szkoły i nowa elewacja budynku.

W listopadzie 2022 roku oddano do użytku zmodernizowaną, nowoczesną halę sportową wraz z zapleczem sportowym.

Przez te wszystkie lata szkoła była i jest otwarta na to, co nowe, przyjazna dzieciom. Uczniowie naszej szkoły odnoszą liczne sukcesy w olimpiadach i konkursach przedmiotowych oraz zawodach sportowych.

PATRON SZKOŁY

NADANIE IMIENIA

Uroczyste nadanie imienia Szkole Podstawowej w Michałowicach miało miejsce w dniu 16 października 2006 r.

Uroczystość nadania imienia szkole

DZIEŃ PATRONA

Święto szkoły – Dzień Patrona – obchodzone jest  co roku w dniu 16 października. W tym dniu w 1978 r. Karol Wojtyła – kardynał z Polski został wybrany papieżem i przyjął imię Jan Paweł II. 16 października  został ustanowiony  świętem przez  Sejm RP 27 lipca 2005 roku – jak uznano w uchwale: w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory.

HYMN SZKOŁY

Nasza szkoła należy do Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.  Zgodnie z tradycją przyjęła hymn wybrany  przez członków tego stowarzyszenia: (historia hymnu szkoły)

Słowa hymnu śpiewane do melodi pieśni “Barka“:

1. My, Jana Pawła uczniowie

słowa ojca w czyn chcemy przemieniać

pomagać ludziom i wciąż pamiętać.

Ref. Twoje myśli, które drogi wskazują.

Twoje słowa, które uczą mądrości.

Twoje czyny przepełnione miłością,

by na zawsze czyste serce już mieć.

2. Trudno być dobrym człowiekiem

gdy świat pędzi i goni bez celu,

dlatego razem przypomnieć warto.

Ref. Twoje myśli, które drogi wskazują.

Twoje słowa, które uczą mądrości.

Twoje czyny przepełnione miłością,

by na zawsze czyste serce już mieć.

PATRON

Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus II), Karol Wojtyła
(ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005
w Watykanie) – polski duchowny katolicki, arcybiskup krakowski, kardynał,  papież. Poeta i poliglota, a także aktor, dramaturg i pedagog, filozof.

Jan Paweł II był papieżem przez 26 i pół roku (9665 dni). Był pierwszym papieżem z Polski, jak również pierwszym po 455 latach biskupem Rzymu, nie będącym Włochem. Wielokrotnie przywoływał spełnione proroctwo Juliusza Słowackiego z wiersza Słowiański papież. Wybór na głowę Kościoła osoby z kraju socjalistycznego wpłynął znacząco na wydarzenia w Europie wschodniej i Azji w latach osiemdziesiątych XX wieku. Papież był także honorowym obywatelem wielu polskich miast.

Papież Jan Paweł II dużo czasu poświęcił budowie jedności pomiędzy Kościołami chrześcijańskimi. Podkreślał ważność ekumenizmu w jego pontyfikacie. Jan Paweł II wielką wagę przywiązywał
do stosunków z ludźmi innej wiary, nie tylko w ramach chrześcijaństwa, ale także członków innych religii i ateistów. W 1999 r. ucałował Koran przywieziony w prezencie przez muzułmańskich duchownych. Osobiście uczestniczył we wspólnym trwaniu w modlitwie w Asyżu przedstawicieli kilkudziesięciu religii światowych.

Aby poznać lepiej naszego patrona polecamy uwadze:
największą na świecie wirtualna baza informacji o Janie Pawle

100 ROCZNICA URODZIN PATRONA

18 maja 2020 r.  obchodziliśmy w naszej szkole 100 rocznicę urodzin naszego Patrona:

Uczniowie wykonali na tę okazję  prace plastyczne, upiekli okazjonalne torty  oraz  zaśpiewali hymn:
hymn szkoły wykonany przez uczniów z okazji 100 rocznicy urodzin Jana Pawła II,

oddziały przedszkolne wykonały laurki z okazji setnej rocznicy urodzin patrona szkoły

ULUBIONE CYTATY Z WYPOWIEDZI JPII  oraz GALERIA ZDJĘĆ z dnia nadania imienia patrona szkoły