„Przeżyłem Auschwitz” – spotkanie z Panem Stanisławem Zalewskim

• „Przeżyłem Auschwitz” – spotkanie z Panem Stanisławem Zalewskim

W ubiegły piątek 12 kwietnia w naszej szkole odbyło się niezwykłe wydarzenie, zorganizowane w ramach “Spotkań ze świadkiem historii”, w którym wzięli udział uczniowie klas siódmych i ósmych.

Młodzież miała okazję uczestniczyć w spotkaniu z Panem Stanisławem Zalewskim, który podzielił się swoimi wspomnieniami z czasów wojny. Pan Stanisław urodził się 1 października 1925 roku i w chwili wybuchu II wojny światowej był dokładnie w wieku naszych słuchaczy. Jako harcerz aktywnie działał  w grupie małego sabotażu, a później w ZWZ i AK. Za swoją działalność dywersyjną w wieku 18 lat został aresztowany przez gestapo i trafił do w więzienia Pawiak. Następnie został osadzony w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, a później przewieziony do obozu Mathausen-Gusen, gdzie przebywał do maja 1945 rok.

Zapraszamy do obejrzenia relacji ze spotkania z Panem Stanisławem Zalewskim:

Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Muzeum Więzienia Pawiak.

Serdecznie dziękujemy kierownik Muzeum Pawiak Pani Joannie Gierczyńskiej i adiunktowi dr Grzegorzowi Wodzińskiemu za udział i pomoc w zorganizowaniu spotkania.

Iwona Wójciuk

Mateusz Dudzik