Sprzątanie Świata 2020 pod hasłem: „Plastik? – rezygnuję”

„Chciałabym, aby każdy pokochał swój najmniejszy kawałek Ziemi, tak po prostu, na co dzień” — mówi Mira Stanisławska-Meysztowicz.
Mam nadzieję, że te słowa zainspirują Was do włączenia się (oczywiście razem z dziećmi!) w ekologiczne działania na rzecz naszej planety.

Przez wiele lat uczniowie SP im. Jana Pawła II w tym szczególnym wrześniowym czasie sprzątali Michałowice i okolicę szkoły.

Obecnie akcja zmienia swój charakter i kładzie nacisk na uświadomienie i przekazanie młodzieży pozytywnych wzorców ekologicznych by:
– nie śmiecić
– prawidłowo gospodarować odpadami
– inicjować działania, dzięki którym zmniejszy się negatywny wpływ człowieka na środowisko.

Prawdziwym problemem są tysiące kilogramów śmieci codziennie produkowanych w naszych domach. Jego rozwiązaniem nie jest coroczna zbiórka śmieci na szkolnych boiskach, osiedlowych trawnikach, lecz zmiana w życiu codziennym by śmieci było mniej. Promujmy segregację odpadów i jej zasady – szczególnie to, aby odpady trafiały do właściwych pojemników, bo kiedy trafiają do nieodpowiedniego pojemnika, stają się zanieczyszczeniem, zamiast wstępnie posegregowanym surowcem wtórnym.

W teorii wszyscy doskonale wiemy, jak ważne są działania proekologiczne. Mamy świadomość tego, że powinniśmy zrezygnować z korzystania z plastikowych torebek czy słomek do picia, że należy pamiętać o oszczędzaniu energii, wody i segregowaniu śmieci. A jak jest w praktyce? Czy Wy, dorośli, wprowadzacie takie zwyczaje w swoim domu dając tym samym przykład dzieciom? Jeśli nie, najwyższa pora to zmienić.

Co wszyscy możemy zrobić, żeby śmieci było mniej?
– kupuj mniej, kupuj rozważnie w opakowaniach ekologicznych lub bez opakowań, kupuj rzeczy trwałe wielokrotnego użytku
– kupuj „z głową” nie ulegaj bezmyślnie reklamom, modom, promocjom – jeśli jesteś na nie podatny rób listę zakupów i trzymaj się jej
– nie kupuj na zapas, a według potrzeb
– wybieraj produkty w dużych opakowaniach – ograniczysz ilość odpadów
– używaj rzeczy wielokrotnie, a niepotrzebne przekaż innym np.: PCK, antykwariat, koledzy)
– segreguj odpady
– nie wyrzucaj do pojemników na śmieci odpadów niebezpiecznych np.: baterie, świetlówki/ leki, itd. tylko oddaj je do właściwego punktu
– na zakupy zabieraj własną materiałową torbę, zrezygnuj z jednorazowych opakowań

Zapraszamy! Przyłączcie się do akcji i podejmijmy – każdy z nas – choć jedno Wyzwanie!

Beata Czyżewska

Login

Welcome! Login in to your account

Pamiętaj mnie Lost your password?

Lost Password

Skip to content