XX Rajd Pęcicki

 • XX Rajd Pęcicki
 • XX Rajd Pęcicki
 • XX Rajd Pęcicki
 • XX Rajd Pęcicki
 • XX Rajd Pęcicki
 • XX Rajd Pęcicki
 • XX Rajd Pęcicki
 • XX Rajd Pęcicki
 • XX Rajd Pęcicki
 • XX Rajd Pęcicki
 • XX Rajd Pęcicki
 • XX Rajd Pęcicki
 • XX Rajd Pęcicki
 • XX Rajd Pęcicki
 • XX Rajd Pęcicki

2 października odbył się XX Rajd Pęcicki. Młodzież klas ósmych, wraz z wychowawcami, Panią Renatą Zarychtą i Panem Pawłem Zacnym, udała się w Marszu Pamięci pod Pomnik-Mauzoleum w Pęcicach. To trwająca już 20 lat, piękna tradycja w Gminnie Michałowice,kiedy to uczniowie i nauczyciele ze wszystkich szkół gminnych, zbierają się na cmentarzu w Pęcicach, by uczcić pamięć poległych powstańców w bitwie pod Pęcicami 2 sierpnia 1944 roku. Wydarzenie od lat  objęte jest Honorowym Patronatem Wójta Gminy Michałowice.

Jak co roku, w uroczystym apelu przy grobie powstańców, udział wzięli przedstawiciele Gminy Michałowice, przedstawiciel MON, przedstawiciele rodzin pomordowanych powstańców, dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie starszych klas ze wszystkich szkół Gminy Michałowice.

Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i  wprowadzenia sztandarów szkolnych, następnie odśpiewano hymn Polski i zmówiono modlitwę w intencji pomordowanych. Po złożeniu wieńców i zapaleniu zniczy, nastąpiły przemówienia władz gminnych i zaproszonych gości. Następnie wręczono medale “Orzeł Pęcicki” osobom wspierającym ideę Rajdów Pęcickich. Wśród odznaczonych był Pan Andrzej Olęcki, wieloletni Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła w Michałowicach.

Jednym z punktów, tej uroczystości było ogłoszenie wyników Międzyszkolnego Konkursu Literacko-Plastycznego “Ci co zginęli w walce…”.Czworo uczniów z naszej szkoły zostało laureatami w kategorii poetyckiej .I miejsce i Nagrodę Wójta Gminy Michałowice zdobyła Zofia Tomaszewska uczennica klasy 7b. Za wiersz “Orlęta pęcickie” Zofia otrzymała również Nagrodę Fundacji Dwór Polski. Autorka sama zaprezentowała swój wiersz na apelu. III miejsce zajęła Joanna Wikalińska uczennica klasy 8a. Jej wiersz “Ci co zginęli w boju pod Pęcicami…” odczytała Karolina Cymerska z klasy 8a. Natomiast wyróżnienia otrzymali Adam Kurman z klasy 7c i Łukasz Misiak z klasy 7b. Ich wiersze odczytały uczennice z klasy 8a, Maria Grajewska i Liliana Pigiel.

Po prezentacji twórczości literackiej, nastąpiły występy wokalne uczennic z naszej szkoły. Zuzanna Orzeł i Małgorzata Czernicka z klasy 7c zaprezentowały “Tchnienie wolności”. Alicja Skibińska i Izabela Kamińska z klasy 5b zaśpiewały utwór “Dziewczyna z granatem”.

Gdy dobiegły końca oficjalne uroczystości, wszyscy zgromadzeni udali się nad pobliski staw, na ognisko i grochówkę przygotowaną przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Nowej Wsi. Na deser podano tort z okazji 20 rocznicy rajdu.

Pęcice 44! Pamięć o Was nie zaginie!

Poniżej znajdują się wiersze naszych laureatów.

Tomaszewska Zofia 7b

Wikalińska Joanna 8a

Misiak Łukasz 7b

Kurman Adam 7c

Login

Welcome! Login in to your account

Pamiętaj mnie Lost your password?

Lost Password

Skip to content