Kultura wolności

• Kultura wolności

12 czerwca w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II odbyła się impreza „Kultura Wolności”.

Podczas tego wieczoru uczniowie pochodzący z Ukrainy zabrali przybyłych gości w muzyczno-taneczną podróż. Chcąc podziękować społeczności szkolnej oraz władzom i mieszkańcom gminy Michałowice przygotowali wspaniały występ, podczas którego można było podziwiać talenty ukraińskiej młodzieży. Uczniowie oddziałów przygotowawczych wykonali tradycyjne narodowe i bardziej współczesne, popularne pieśni ludowe. Zaprezentowali tańce, pokazy akrobatyczne, podziwiać można było także grę na gitarze klasycznej oraz na tradycyjnym ukraińskim instrumencie – bandurze. Goście podziwiali wystawę malarstwa ukraińskiej artystki pracującej w naszej szkole i stoisko z ręcznie robioną biżuterią. Po występie mamy uczniów przygotowały wspaniały poczęstunek składający się z tradycyjnych potraw. Nie mogło zabraknąć barszczu, pierniczków, ciast, pierogów, wereników i wielu innych pyszności.

To było wspaniałe i dla wielu osób wzruszające popołudnie, a malujące się emocje na twarzach dzieci i dorosłych – niezależnie od kraju pochodzenia – skłaniają do stwierdzenia, że warto pomagać!

Свято української культури

«Культура свободи»

12 травня в школі імені Йоана Павла ІІ Міхайловіце відбулося свято презентація народної творчості українських учнів . Які були змушені залишити свої міста і домівки через війну в Україні і стали частиною нашої школи і дякують всім за такий теплий прийом.

Атмосфера свята була дуже творчою та колоритною. Народні українські та сучасні пісні, танці в виконанні  колективів старшої та молодшої підготовчої групи . А також сольні пісенно -музичні номери з гітарою та бандурою.  Виставка авторських творів живопису з України працівника школи Тетяни Васенди та виставка малюнків учнів .

На завершенні свята всіх гостей було запрошено на частування українськими національними стравами. Червоний український борщ, вареники з шкварками, налисники , випічка, дизайнерське печиво з польсько- українською символікою були виготовлені матерями учнів.