Maraton filmów i prezentacji Pęcice ’44

  • Maraton filmów i prezentacji Pęcice ’44
  • Maraton filmów i prezentacji Pęcice ’44
  • Maraton filmów i prezentacji Pęcice ’44

W czwartek 19 października uczniowie z klasy 7b z SP Michałowice wraz z kolegami z ZSP Nowa Wieś,  wzięli udział w niezwykłej lekcji historii. Młodzież wspólnie uczestniczyła w Maratonie filmów i prezentacji  Pęcice ’44”. Projekcja odbyła się w sali multimedialnej Urzędu Gminy Michałowice i została zorganizowana w ramach obchodów XX-lecia Młodzieżowych Rajdów Pęcickich.

Zaprezentowane obrazy, nawiązywały zarówno  do tego tragicznego wydarzenia, jakim był Bój pod Pęciami z 2 sierpnia 1944 roku, a także prezentowały sylwetki wybranych młodych ludzi, z których nikt nie dożył trzydziestego roku życia, a najmłodsza ofiara miała 14 lat. Ta informacja wywarła szczególnie wrażenie na młodej publiczności, bo przecież zginęli tam ich rówieśnicy.

Przez dwie dekady uczniowie, nauczyciele, władze gminy, rodziny i bliscy pomordowanych powstańców gromadzą się przy Pomniku Mauzoleum w Pęcicach, by oddać hołd poległym powstańcom i docenić ich poświecenie w walce o wolną Polskę. Te spotkania same w sobie tworzą już historię. Poznaliśmy inicjatorów,  pomysłodawców i organizatorów  pierwszych rajdów, mieliśmy również okazję zobaczyć nie publikowane dotąd filmy i fotorelacje z przebiegu marszów młodzieży. Jak przyznali siódmoklasiści było to dla nich niezwykłe przeżycie i już nie mogą się doczekać przyszłego roku, kiedy będą mieć okazję uczestniczyć w swoim Rajdzie Pęcickim.

 

Login

Welcome! Login in to your account

Pamiętaj mnie Lost your password?

Lost Password

Skip to content